BOLTS
Thursday, April 02, 2009

٭
آقای ب و هاله
---------------------------
1- انقدری که آقای ب این روزها از دست هاله حرص خورده است، از دست رئیس جمهورتان نخورده است.

2- قضیه از یک عدد قابلمه شروع شد. یکجور قابلمه مخصوص که اسمش هست : Singing Bowl

3- این قابلمه کذایی طرز کارش این است که یک وسیله چوبی شبیه یکجور گوشت کوب نازک را آرام به دور تا دور لبه اش می کشند و صدایی شبیه به یکجور صدایی زنگ مداوم ایجاد می شود.

4-دوست خیلی عزیزی که با آقای ب در سفر اخیرش به نپال همسفر بود، دربه در دنبال این قابلمه آوازخوان بود. آقای ب پرسید که این قابلمه به چه درد می خورد و دوست خیلی عزیزش جواب داد که همسرش این قابلمه آوازخوان را برای "پاک کردن هاله" اش لازم دارد.

5- آقای ب معمولا سعی می کند که احترام مردم را نگاه دارد، اما اینبار نتوانست جلوی خنده اش را بگیرد و صاف در صورت دوست عزیزش زد زیر خنده.

6- دوست عزیز آقای ب در یکی از بهترین دانشگاههای ایران، مهندسی خوانده است. همسر این دوست عزیز هم لیسانس مهندسی و فوق لیسانس مدیریت از بهترین دانشگاه ایران دارد (یعنی شما فهمیدید که آقای ب وسط این قضیه یک تعریفی هم از دانشگاهش کزد؟) هر دو این دوستان هم آدمهایی بسیار باهوش هستند و در زندگیشان هم خیلی موفق اند.
با این وجود فکر می کنند که گاهی هاله آدم کثیف می شود و باید چوب کشید بر لبه قابلمه آوازخوان تا هاله آدم پاک شود.

7- آقای ب از سفر که برگشت این ماجرا را به عنوان سوژه خنده برای دونفر از دوستان عزیز دیگرش هم تعریف کرد. هر دو آنها با یک نگاه عاقل اندر سفیهی به آقای ب نگاه کردند که یعنی : تو دیگه از پشت کدوم کوه اومدی. خب معلومه که آدم هاله داره.
یکی شان حتی با اصرار مطرح می کرد که از هاله آدم عکس هم می اندازند و در درمانهای پزشکی هم از این عکس هاله استفاده می کنند. تاکید هم می کرد که این هاله در اثر میدان الکترومعناطیسی بدن انسان است. اصرار می کرد که این یک مسئله صد درصد تایید شده علمی است.

8- آقای ب قبل از اینکه وارد بحث درباره میدان الکترو مغناطیسی بدن انسان بشود، یادآوری می کند که یک مطلبی در فیزیک نور هست به نام پدیده تفرق یا پراش که موضوعش این است که از لبه های یک جسم صلب، تشعشع نورانی صورت می گیرد. مطلب انقدر ابتدایی است که در کتاب فیزیک دبیرستان هم مطرح شده است. اصلا اگر یادتان باشد یکی از راههای تعیین خاصیت موجی نور همین پدیده پراش بود.( یادتان هست : یک فیلم عکاسی را می گرفتیم و دو تا خط روی آن می انداختیم بعد آنرا جلوی منبع نور می گرفتیم بعد سایه اش موجدار می شد)
اگر گاهی یک جسمی (مثلا حتی یک آدمی) را نگاه می کنید و بعد خیال می کنید که دورش یک هاله ای چیزی هست، چه بسا باید این بخش از فیزیک دبیرستان را به یادتان بیاورید.

9- اما ماجرای میدان الکترو مغناطیسی بدن انسان : همه ماجرای هاله، ماجرای تله پاتی، ماجرای انرژی درمانی و همه اینجور کلاهبرداری ها بر مبنای این فرضیه است که سیستم عصبی بدن انسان دارای جریان الکتریکی است و این جریان الکتریکی ایجاد میدان مغناطیسی می کند بعد این میدان باعث همه موضوعات فوق ( هاله، تله پاتی، انرژی درمانی، مانیتیسم،...) می شود.

10- البته نمی شود تبادل اطلاعات در سیستم عصبی را به همین سادگی یک نوع جریان الکتریکی دانست. در حقیقت این امر ترکیبی است از جریانهای الکتریکی و واکنش های شیمیایی. کل پروسه چیزی حدود 50 سال پیش توضیح داده شده و مدل ریاضی اش هم ساخته شده و از قضا به کاشفان این امر هم جایزه نوبل اهدا شده. http://en.wikipedia.org/wiki/Hodgkin-Huxley_model
اما می شود یکجورهایی با ساده سازی هایی مسیر سیستم عصبی را شبیه یک سیم دانست. با یک چنین ساده سازی ای، آنوقت می شود میدان مغناطیسی حاصل ار ایجاد جریان در یک چنین سیمی را هم تعیین کرد.

11- یک فرمول ساده دیگر از فیزیک دبیرستان : شدت میدان مغناطیسی ناشی از عبور جریان در یک سیم با شدت جریان رابطه مستقیم و با فاصله نقطه از سیم رابطه معکوس دارد. (عدد ثابت این رابطه هم برای هوا برابر 2 در 10به توان -7 است)

12-مقاله مفصل ارائه شده در این مرجع (http://electroneubio.secyt.gov.ar/Electric_processes_in_neurons.htm( نه فقط یکبار کل ماجرای فیزیک را درباره الکتریسیته و مغناطیس دوره می کند، که تبادل های سیستم عصبی را هم مطرح می کند و محاسباتی هم درباره ولتاژ، شدت جریان، و شدت میدان مغناطیسی در سیستم عصبی انسان ارائه می کند.

13- جایی در آخرهای این مقاله 62 صفحه ای، مجاسبه می شود که شدت جریان در سیستم عصبی انسان، چیزی حدود 0.6 آمپر در متر مربع است. و لابد اگر فرض کنیم که سطح مقطع نخاع حدود 1 سانتی متر مربع باشد، شدت جریان عبوری از نخاع در شرایطی که کل اعصاب بدن انسان در حال تحریک باشند (مثلا درسته افتاده باشد در دیگ روغن داغ) می شود 0.00006 آمپر.
فرض کنیم که نخاع تا پوست بدن هم 2 سانتی متر فاصله داشته باشد. بنابر این شدت میدان مغناطیسی در پوست انسان درست در جوار نخاع می شود : 6 در 10 به توان -10 تسلا. یعنی چیزی در رده میلیونیم شدت میدان مغناطیسی کره زمین. برای همین است که سوزن ته گرد به بدن آدم نمی چسبد. وقتی هم که کسی از جلوی قطب نما رد بشود، قطب نما منحرف نمی شود. تازه این برای نخاع است، عصب دست و پا را حساب کنید ، کلی کمتر از این می شود.
(خیلی خوب قبول، مچ من را گرفتید، همان عدد ثابت رابطه شدت میدان برای هوا را برای محیط بدن آدم حساب کرده ام، هیس صدایش را در نیاورید)

14- فیوز برق خانه های ما گاهی 16 آمپر است و گاهی 25 آمپر. فرض کنیم که استفاده معمول یک خانه فقط 5 آمپر باشد. ( می شود میزان مصرف یک اتو ) باز فرض کنیم که جایی که فرد ایستاده است تا سیم برقی که این 5 آمپر از آن عبور می کند 10 متر فاصله داشته باشد. آنوقت شدت میدان مغناطیسی ناشی از عبور این برق برابر خواهد بود یا 10 به توان -7 تسلا یعنی تقریبا 200 برابر میدان مغناطیسی بدن این فرد. در واقع برای اینکه میدان مغناطیسی بدن فرد در میدان مغناطیسی ناشی از سیم برق گم نشود، باید یک فاصله 2 کیلومتری از نزدیکترین اتو یا جاروبرقی یا سشوار داشته باشد.

15- قبول دارم، همه این محاسبات خیلی تقریبی است، بر مبنای خیلی فرضیات ساده شده ای هم هست، چیزهایی مثل جریان الکتریکی در عضلات را هم نادیده گرفته است. اما فکر کنم که برای روشن شدن ماجرای هاله ( و تله پاتی و انرژی درمانی و مابقی اینجور حقه بازی ها) کافی باشد.

16- اصلا فرض کنید که همه محاسبات فوق هم بی خود. اصلا فرض کنید که میدان مغناطیسی بدن انسان خیلی هم زیاد باشد. چه ربطی به هاله دارد؟ مگر شما وقتی به آهنربا نگاه می کنید یا وقتی به ترانسفورماتور پشت یخچالتان نگاه می کنید، دورش هاله می بینید؟

17- مجبورید مگر؟ بگویید صدای زنگ قابلمه آوازخوان را که می شنوم احساس آرامش می کنم، بیخود بحث پاک کردن هاله را نکشید وسط .
همان یک دانه هاله نور داشتیم که جورابش افتاد توی سد کرج وبا آمد،پایش را گذاشت در استادیوم بعد 40 سال به عربها باختیم، برای هفت پشتمان بس است

Labels:
Comments:
قابلمه هاله پاک کن؟ عجب دوستایی داری. اونوقت روت می شه بیای به من گیر بدی؟
 
آقای ب عزیز، خرافات ربطی به تحصیلات ندارد. این جماعت همانطور تربیت شده‌اند که والدینشان. فقط لفاظی و لغات دهن پر‌کن اینها بیشتر است. مادرانشان به جن، جن می‌گفتند ولی اینها "بیوارگانیک" می‌گویند. آنها حاجتشان را از حضرت خضر می‌گرفتند، اینها از آقای دکتر(استاد) محمد علی طاهری! اگر کسی تب و لرز می‌کرد، آنها پالان الاغ سیاه را در رختخوابش میگذاشتند تا مرض به ان الاغ بخت‌برگشته منتقل شود، اینها انرژی درمانی می‌کنند. آنها دست به دامن جن‌گیر می‌شدند و اینها قابلمه نپالی می‌خرند. آنها برای رفع چشم‌زخم یواشکی ماتحتشان را می‌خاراندند، اینها را نمی‌دانم با این یک قلم چطور مبارزه می‌کنند

اصل قضیه که همان اعتقاد به خرافات است پابرجاست، فقط دسته‌ای از خرافات از بین رفته‌اند و اعتقادات تازه جایش را گرفته‌است. اما آن قدیمها این اعتقادات سینه به سینه منتقل می‌شد و فوقش رمالها این وسط به نوایی می‌رسیدند در حالیکه حالا بابتش کلاس می‌گذرانند و پول هم می‌پردازند! این دیگر خیلی حرف دارد
 
رفیق نادیده،
ب عزیز؛

این مورد خاص تنها از این جهت عرض می‌شود که حس می‌کنم عده‌ای از خوانندگان شما از نوشته‌های جنابعالی واقعاً تأثیر می‌گیرند و از این نگرانم که نوع استدلالات شما، آنها را از نظراتی اشتباه، به نظرات اشتباه دیگری سوق دهد.

برای مثال در این نوشته، شما تله‌پاتی و انرژی‌درمانی را با استدلالات فیزیکی نفی کرده‌اید. به عنوان اهل دانش و افرادی دانشگاه رفته، ما تنها می‌توانیم استدلال کنیم که با دانش امروزین فیزیک ما (به معنی شناخت ساختاری ما از هستی)، چنین مفاهیمی معنی ندارند. متأسفانه اطلاعات ما در این موارد ناقصند و کارهای تحقیقاتی زیادی هم به دلیل عدم اولویت، در این موارد انجام نشده‌اند. از آنجا که ما نمی‌خواهیم و نمی‌توانیم علم را در جای مذهب بنشانیم و با جزمیت در مورد موضوعی اظهار نظر کنیم، نمی‌توانیم با اطمینان موارد مذکور را نفی کنیم. این البته یکی از مشکلات بشر است که معمولاً در افراد، «خرد» با «اطمینان» رابطه عکس دارد و اهل علم به دانش خود اطمینان زیادی ندارند!

معتقدم در چنین مواردی، می‌باید اولویت بیشتری به فلسفه داده شود تا آنچه «خرد» نامیده می‌شود و بر پایه «عقل سلیم» قرار دارد، بر ناآگاهی و اعتقادات ناشی از ترس و تکرار فائق آید. در غیر این صورت، شما غیرمستقیم و غیر مسئولانه، علم را در مقامی نشانده‌اید که در نظر عام نادان، منجر به بی‌اعتباری آن خواهد شد.

امیدوارم تا این جا، معلوم شده باشد که بنده در اکثر مواردی که منجر به دوانیده شدن ماموت خاردار بر اعصاب حضرتعالی می‌شود، با شما اتفاق نظر دارم. با این وجود متأسفانه استدلالات علمی، به سختی می‌توانند موجب نفی موضوعات مورد اشاره‌ی نوشته‌ی شما، و تغییر نظر عام نادان شوند.
 
جناب دلگرم
معلوم است كه شما به تازگي به خوانندگان اين بلاگ پيوستيد.

آقاي ب قبلاً گفته اند كه همين طور كه ندانستن چيزي دليل بر نبودن آن نيست به طريق اولي دليل بر بودن آن هم نمي تواند باشد.

هومن
 
دوست عزيز، جناب دلگرم

علم تعريف مشخصي دارد. ميزان قطعيت و حتميت پيش بيني هاي علمي هم همينطور.
تلاش علم در اين است كه با تقريب مناسبي، وقايع دنيا را توضيح بدهد و با احتمال قابل قبولي، پيش بيني كند كه در صورت تكرار شرايط، چه اتفاقي خواهد افتاد.
همينكه واژه هاي تقريب و احتمال مطرح مي شود، نشاندهنده آن است كه علم را نمي شود در جاي مذهب نشاند و از جزميت در آن صحبت كرد.

اگر كسي به نيوتن ناسزا بگويد، اعدامش واجب نمي شود. وقتي هم كسي مدعي شود كه مجموع زواياي مثلث 180 درجه نيست هم زنش بر او حرام نخواهد بود. اما موارد مشابه در مورد اعتقادات مذهبي مي تواند عواقب بدي داشته باشد.

من نفي يا اثبات انرژي درماني و تله پاتي از نظر علمي را در اين مي دانم كه بشود نشان داد تاثيرات قابل اثباتي دارند.
اثبات كاركرد صحيح تلفن در آن است كه اگر دو نفر در دو سوي يك مسير تلفني نشسته باشند و اطلاعاتي تصادفي را كه طرف ديگر از آن مطلع نيست با يكديگر رد و بدل كنند، ميزان قابل توجهي از اين اطلاعات درست منتقل مي شود. آيا شما گمان مي كنيد چنين مطلبي در مورد تله پاتي هم صحيح است؟
اگر كسي را مي شناسيد كه مدعي تله پاتي است، من به شخصه حاضرم مبلغ قابل توجهي به كسي كه بتواند يك متن كوتاه (مثلا 30 جمله) را از طريق تله پاتي منتقل كند نقدا بپردازم. مطمئن باشيد كه دستگاههاي جاسوسي و نظامي براي چنين امري حاضرند ميلياردها دلار بپردازند.
در مورد عملكرد انرژي درماني هم مي شود آزمايش ساده اي كرد. البته لازم است ضوابط آماري در اين مورد به دقت رعايت شود يكي از شيوه هايي كه مرسوم است اين است كه نمونه برداري به صورت Double blind باشد. مثلا اينكه چهار دسته بيمار مشابه انتخاب كنيم (به صورت تصادفي، مثلا بر اساس رقم چهارم شماره ملي شان، يا دهگان دقيقه اي كه به بيمارستان مراجعه كرده اند) ، فرض كنيد كه بيماراني را انتخاب كنيم كه همگي در اثر سرماخوردگي معمولي زمستاني دچار تب هستند، به دسته اول آب مقطر تزريق مي كنيم، بدون آنكه به آنها انرژي بدهيم، به دسته دوم آب مقطر تزريق مي كنيم و به آنها انرژي مي دهيم بدون آنكه بدانند و به دسته سوم اطلاع مي دهيم كه به آنها انرژي داده ايم اما نمي دهيم، به چهارمين دسته هم اطلاع مي دهيم و هم انرژي مي دهيم.
گروهي از پرشكان كه از دسته بندي ما بي خبرند را انتخاب مي كنيم كه چگونگي بهبود بيماران و كاهش تب آنها را بررسي كنند، چنانچه تفاوت معناداري بين آنها كه انرژي گرفته اند و آنها كه نگرفته اند ديده شد، قبول مي كنيم كه در محدوده اين آزمايش انرژي درماني اثر مثبت دارد.

بنيادي هست به نام James Randi Educational Foundation كه جايزه اي يك ميليون دلاري براي كسي كه بتواند هر گونه نشانه اي از فراواقعيت نشان دهد در نظر گرفته اند، اگرچه اين بنياد در سال 1996 بنيان نهاده شده، اما اين جايزه از سال 1968 (با مبلغ كمتر) برقرار بوده است. در 41 سال اخير كه كسي نتوانسته نشانه قابل قبولي درباره وجود امر ماوراطبيعي مطرح كند و جايزه يك ميليون دلاري كذايي را ببرد.

من هم با شما هم عقيده ام كه تاكيد بر خرد و منطق و همچنين بر روش علمي تاثير تعيين كننده اي بر نگرش انسان دارد. اميدوارم كه روزي در كشور ما ، موارد فوق هم جزوي از برنامه آموزشي كودكان ما باشد.
 
نادر جان،

وبلاگت رو مرتب می‌خونم و مرتب اعصابم خورد می‌شه که هر بار که مطالبی مثل مطلب این‌بار می‌نویسی آخرش باید علم رو برای مردم تعریف کنی و توضیح بدی که روش علمی چی هست؟!
 
آقای نادر,
زمانی که گالیله گفت زمین گرد است و دور خورشید میچرخد هم علمای زمان او را مسخره کردند همانطور که شما دوستانتان را. اگر علم شما امروز قدرت تفسیر برخی حقایق و اتفاقات پبرامون را ندارد دلیل بر عدم آنها نیست. همانطور که عدم پذیرش علمای قرون وسطی صرفا به دلیل ناتوانی در توجیه بود. گرچه باید ازعان داشت برخی خرافات همچون پاکسازی هاله با قابلمه هم دیگر افراط است ولی شما هم بر دیواری تکیه زدی که بر خلاف ظاهر قدرتمندش بسیار سست است. روشهای علمی را باید گذاشت در همان قابلمه و پاکسازی کرد. شما که به نظر میرسد اهل مطالعه و علم هستید بهتر است بدون پیش داوری کتب و مقالات معتبری که در این زمینه منتشر شده را مطالعه کنید و بپذیرید که عصر فلسفه نیوتن به پایان رسیده و اکنون فلسفه های جدید تری رواج دارد. در عصر اطلاعات حیف است آدم اهل مطالعه ای مثل شما هنوز در قرون گذشته بوده و خود را پشت دیواری از اعداد پنهان کند.
 
جناب قلم،
اينكه علم توانايي تفسير واقعه اي را نداشته باشد، عجيب نيست. خاصيت علم است كه ناقص و ناتمام باشد. خاصيت علم است كه هرروز تغيير كند،‌با هر آزمايش تازه اي كاملتر شود و تفسير دقيقتري از جهان ارائه كند.
اما ارتباطي بين توانايي علم در تفسير وقايع با وجود آنها وجود ندارد.
از طرف ديگر،‌همينكه حرفي عجيب زده شود كه با علم موجود در تضاد باشد، دليل بر درستي ادعا و نقصان علم نيست. از قضا در عموم موارد، عكس اين امر صادق است.
بحث من در اين مجموعه نوشته ها، هرگز اين نبوده است كه علم كامل و بي نقص است،‌اما ادعا كرده ام كه بهترين ابزار در دست براي بررسي جهان است: اگر مقايسه كنيم بين مجموعه چيزهايي كه از روش علمي شناخته شده اند و مجموعه راه حلهايي كه به كمك علم بدست آمده اند،‌ و چيزهايي كه از روشهاي غير علمي حاصل شده اند، شما هم با من هم راي خواهيد بود كه علم قابل اعتمادتر از غير-علم است.
من قبول دارم كه بر خي بيماران با انر‍ي درماني بهبود پيدا كرده اند، اما گمان مي كنم كه تعداد بيماراني كه از روشهاي شناخته شده پزشكي درمان شده اند يا بهبود وضعيت داشته اند، بارها بيشتر از روشهاي جايگزين است.
توصيفاتي هم كه علم فيزيك از وقايع دنيا ارائه مي دهد، بارها دقيقتر از روشهاي عرفاني و شبه عرفاني است.
من به شخصه از مطالعه متون عرفاني لذت وافري مي برم، اما مطمئنم كه هواپيمايي كه بر اساس اصول آيروديناميك طراحي شده است، خيلي ايمنتر از آني است كه بر اساس ادعيه و اوراد ساخته شود.

به عنوان يك نكته جانبي (و البته بدون مباناي علمي و فلسفي) در زمينه اعتبار ادعاهاي عجيب هم، شايد بد نباشد به اصل پايه دنياي سرمايه داري نگاه كنيد :‌هر چيزي فرصتي براي كسب ثروت است.
در نتيجه اگر كسي راهي مي شناسد كه از انرژي فكري انسان استفاده كند،‌لابد خواهد توانست برق ارزانتري ايجاد كند،‌كسي كه مي تواند تله پاتي كند، بدون هزينه لازم جهت سرمايه گذاري در زير ساختهاي مخابراتي موفق به انتقال اطلاعات خواهد شد، بيمارستاني كه بدون استفاده از دارو بيماران را شفا دهد، با قيمت كمتري موفق به درمان خواهد شد و در نتيجه سود بيشتري خواهد برد.
اگر هركدام از ادعاهاي مواراي طبيعي درست باشد، مطمئن باشيد كه كساني از‌آن استفاده مستقيم خواهند كرد و در نتيجه صحت ادعا با قوت اثبات خواهد شد.
همينكه شركت نوكيا و لابراتوارهاي بل مبدل تله پاتي به فكس نمي سازند،‌نشانه خوبي است براي اينكه ادعاي تله پاتي به حقيقت نزديك نيست. و مشابه همين حرف هم براي ديگر ادعاهاي ماوراي طبيعي صادق است.
 
آقای نادر
ایده ات را خیلی پسندیدم. گرچه به اندازه قصه های ژول ورن دست نیافتنی به نظر میرسد ولی شاید یک روز تله پاتی را به فکس تبدیل کنند.
دو مورد را دوست دارم یاد آوری کنم :
1- As far as the laws of mathematics refer to reality, they are not certain; and as far as they are certain, they do not refer to reality. ~Albert Einstein~
2- در کشورهای مختلف از جمله هند و آمریکا بیمارستانهایی است که بیماران نا علاج و رانده شده توسط علم پزشکل را مداوا میکنند. موفقیت 100% نیست ولی بسیار در خور توجه است.
اگر اینها را ماورا الطبیعه نامیده اند نه به این دلیل است که منافاتی با طبیعت دارند بلکه فقط به این دلیل است که نتوانسته اند توجیه کنند. همانطور که قابلیتهای عجیبی که در حالت هیپتنوتیزم به دست مسآید را ماشین حساب آقای ب نمیتواند حساب کند.
من این را غیر از علم نمیدانم. این هم علمی است کمتر توسعه یافته و همچون سایر علوم در برخی دانشگاه ها که تعداد زیادی از آنها در آمریکا هستند در حال بررسی و پژوعش است. انرژی درمانی مبانی ساده ای دور از خرافات دارد و بر پایه فعالیتهای مغز است ولی به غلط انرژی درمانی نامیده میشود. بسیاری از آنچه شما از آنها خرافات نام بردید هم چنین است. همانطور که پیشتر هم اشاره شد بهتر است پیش از تخطئه و مغلطه کمی به دور از پیش داوری در این زمینه مطالعه کنید. آنوقت میبینید که مقایسه شما در خصوص طراحی هواپیما مشابه این است که در صورت دل درد به یک مهندس مکانیک سیالات مراجه کنید زیرا که مهندس میتواند با ماشین حساب کار کند ولی کار پزشک ماشین حساب نمیخواهد. آیا این کار را میکنید؟ در هر آنچه هنوز کاملا شناخته نشده خرافات راه پیدا میکند ولی این که به این دلیل کل مبحث را زیر سوال ببریم و دوستانمان را تمسخر کنیم عاقلانه نیست.
اگر فیزیک نیوتنی نتواند رفتار اجسام در سرعتهای نزدیک به سرعت نور را توجیه کند دلیل بر چه میدانی؟
 
Post a Comment

........................................................................................

Home